مهاجرت

اطلاع رسانی برای مهاجرت

کانادا یا استرالیا

واقعا نمی دانم که این مقایسه درستی است که میخواهم انجام دهم یا خیر ( البته این را از کسی که هیچکدام از این دو کشور را ندیده داشته باشید)
کانادا محاسنی دارد و در مقابل معایبی هم دارد
از جمله محاسن آن این دو مورد به ذهن من خطور کرده:
به آمریکا نزدیک است و در قلب دنیاست
جامعه ایرانیان در آنجا منسجم هستند
و از معایب آن برای یک مهاجر ایرانی به طول پروسه مهاجرت آن (68 ماه از طریق فدرال) و سرمای شدید (بین -35 تا +35)میتواان اشاره نمود.
و اما استرالیا
هوایش که خوب است
نظام دولتی آنجا منسجم
نرخ بیکاری کم
طول پروسه مهاجرت به نسبت کانادا کمتر
و در مقابل
دور از همه جاست
و در مورد جامعه ایرانی هم من اطلاعاتی ندارم

جدول زیر یک گزارش مختصر و مفید را در اختیار شما قرار میدهد:

 

پايتخت : كانبرا ، نوع حكومت : پادشاهي مشروطه
مساحت: 7،693،030 كيلومتر مربع ، جمعيت: 21 ميليون نفر
واحد پول: دلار استراليا  ، زبان رسمي : انگليسي

زمان مهاجرت(سال) :

 1/5

رتبه توسعه انساني: 3
رتبه كيفيت زندگي:  2
نرخ بيكاري :   4.9%
رتبه قدرت اقتصادي : 15  
درآمد سرانه  : (دلار) 36,500  
تعداد مهاجرين: 120,000  
وضعيت آب و هوا: متعادل
جمعيت (ميليون نفر) 21

پايتخت : اتاوا ، نوع حكومت : سلطنتي  ، دولت فدرال
مساحت: 9،9000،000 كيلومتر مربع ، جمعيت: 33 ميليون نفر
واحد پول: دلار كانادا


زمان مهاجرت(سال) : 6  
رتبه توسعه انساني:  6  
رتبه كيفيت زندگي: 22  
نرخ بيكاري : 6.2%  
رتبه قدرت اقتصادي :  8
درآمد سرانه  : (دلار)  39,000
تعداد مهاجرين:  240,000
وضعيت آب و هوا: قطبي  
جمعيت (ميليون نفر) 33

از استرالیا بیشتر بدانیم:

استراليا ششمين كشور بزرگ جهان است. اين سرزمين بزرگتر از اروپاست، اما تراكم جمعيتش كمترين درصد را در جهان دارد ؛ يعنی اين طور برآورد شده كه در استراليا در هر يك كيلومترمربع دو انسان زندگی می‌كنند. استراليا موقعيت جغرافيايی عجيبی دارد. در اين كشور تضادهای زيادی ديده می‌شود. اين كشور از لحاظ  عجيب و غريب بودن آب و هوا، وجود حيوانات ديدني، گونه های مختلف و محيط زيست مقام چهاردهم را در كشورهای مختلف داراست.

سفر به استراليا را مي توان سفر به دنياي شگفتي ها دانست. سفر به جوان ترين قاره كره خاكي، جايي كه ديرتر از هر نقطه ديگري در زمين مسكوني شد. با گذر سال ها اين كشور سرسبز و زيبا به نقطه اي جذاب براي مهاجران و توريست ها بدل شد. جمعيت كم، وسعت فراوان و فرصت هاي شغلي بي شمار اين كشور را به سرزمين فرصت هاي طلايي و يكي از مهم ترين مقصدهاي مهاجران تبديل كرده است.

 

آب و هوای استراليا متفاوت است. قسمت مركزی آن كه آب و هواي خشك و سوزان دارد خالي از سكنه است. اما آب و هواي بخش جنوب شرقي و شرق استراليا  پاكيزه ، مرطوب و معتدل بوده و اكثر جمعيت استراليا در اين قسمت ساكن هستند. استراليايی ها بيش از۳۰۰۰ساعت در سال آفتاب می‌بينند كه به همين دليل نيز به آن سرزمين خورشيد مي گويند، اما بايد در نظر داشت كه دماي هوا در تابستان از 37 درجه فراتر نمي رود و در زمستان نيز به ندرت به صفر مي رسد. محصولات استراليا نيشكر، پنبه، غلات، گوشت گاو، پشم گوسفند و گوشت شترمرغ است.

 سياست استراليا در جذب مهاجران به دليل كمبود جمعيت جوان، نيروي كار و خالي ماندن مشاغل در اين كشور اتخاذ شده است. به همين خاطر اين كشور با توجه به گستردگي زياد و موقعيت هاي فراوان هر ساله پذيراي تعداد زيادي نيروي كار متخصص مي باشد. استراليا نمونه بارزي از يك جامعة چند مليّتي است و از انجا كه حدودا 120 مليت مختلف در آن زندگي مي‌كنند از تنوع فرهنگي قابل ملاحظه‌اي در دنيا برخوردارمي‌باشد.

استراليا بيش از ۷۰۰۰ كيلومتر ساحل دارد كه تركيب محيط زيبا، آب و هواي معتدل و شهرهاي ساحلي، با عث شده كه مردم استراليا مردمي آرام، خونگرم و خوشگذران باشند. آنها اكثرا تعطيلات آخر هفته خود را در پيك نيك و سفر مي گذرانند و از آنجا كه مهاجران درصد بالايي از جمعيت را در اين كشور تشكيل مي دهند، مردم به راحتي با آنها ارتباط برقرار مي كنند.

 

در حال حاضر استراليا سومين كشورِ انگليسي زبان دنيا مي‌باشد كه جمعيّت وسيعي از دانشجويان بين‌المللي را پذيرا شده است . استراليا علاوه بر ارائه مدارك معتبر به دانشجويان فارغ‌التحصيل، امكانات بسيار شايسته‌اي را براي تحصيل و كار آنان فراهم آورده است. فرزندان مهاجران نيز بلافاصله پس از ورود به كشور جذب سيستم آموزش و پرورش پيشرفته استراليا شده و همانند ديگر دانش آموزان از مزاياي آن بهره مند مي گردند.

بر اساس آخرين بررسي ها، استراليا در سطح جهان مقام دوم را از نظر استاندارد زندگي داراست. استراليا جزء بهترين کشورها برای زندگی است. در اين بين، کشورهای فرانسه (اول)، استراليا (دوم)، هلند (سوم) و نيوزلند (چهارم) مي باشند. آمريکا مقام پنجم را دارا است و کشورهای آفريقايي به دليل داشتن آمار بالای ايدز در اين فهرست نمي باشند. از جمله عوامل مقايسه در انتخاب کشورها مي توان به سطح در آمد مردم و هزينه هاي پائين، امكانات تفريحي، اقتصاد، آزادي، سطح آموزش و بهداشت، آب و هوا ، امنيت، محيط پاكيزه و كم استرس نام برد.

شهر ملبورن استرالیا در سال های 2002 ـ 2003 ـ 2004 در بين 130 شهر به عنوان بهترین شهر دنیا , و در سال 2007 به عنوان دومين شهر خوب دنيا براي زندگي انتخاب شده است و شهرهای دیگر آن هم از جمله آدلايد، پرث و سيدني جزو 10 شهر برتر دنیا هستند.

 با در نظر گرفتن اين مشخصه ها مي توان فهميد كه زندگي، كار و تحصيل در استراليا فرصتي است كه نبايد آن را از دست داد.

 

 كانادا، سرزمين مليت ها

 

 کانادا با  9،970،610 کيلومتر مربع مساحت، در شمال آمريكا قرار دارد. اين كشور از سوی شرق در کنار اقیانوس اطلس، از سوی غرب در کنار اقیانوس آرام قرار داشته و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قطب شمال ميرسد. پایتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. فرماندار كل به صورت تشریفاتی رئیس كشور محسوب مي شود و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق انگلستان، زندگی می‌کند. کانادا بزرگ‌ترین عضو مجموعهٔ کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) مي باشد. جمعيت کانادا بر طبق آخرين گزارش اداره آمار کانادا، ۳3,390,141 نفر است. حدود ۸۰٪ مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی مي كنند.

 طبق‌ گفته‌ سازمان‌ ملل‌ كانادا يكي از بهترين‌ كشورهاي دنيا براي‌ زندگي‌ مي‌باشد، معيار اين‌ سازمان‌ براي‌ انتخاب‌ خود استاندارد بالاي‌ زندگي، سيستم‌ درماني‌ مناسب، امنيت‌ اجتماعي، سطح‌ تحصيلات‌ برتر و محيط‌ پاكيزه‌ و امن‌ مي‌باشد. در سال 2007 شهر ونكوور كانادا بين 130 شهر، بهترين شهر جهان شناخته شد و تورنتو نيز مقام پنجم را احراز كرد. همچنين كانادا داراي يكي از پايين ترين نرخ هاي بزه كاري در جهان بوده و بطور كلي كشور بسيار امني براي زندگي مي باشد. در اين كشور موقعيت هاي نامحدودي در زمينه منابع طبيعي، توليد، ساخت، صادرات و واردات، بازرگاني، تكنولوژي برتر و صنايع خدماتي موجودند. با ايجاد سالانه هزاران شغل و با نرخ بيكاري 2/6 % ، كانادا از سال 1976 كمترين نرخ بيكاري را به دست آورده است. قابل ذكر است كه كاناداييها داراي ميانگين درآمد 39000 دلار در سال هستند.

 كانادا با قرار گرفتن‌ جزو بهترين كشور هاي جهان‌ براي‌ سكونت‌ همواره‌ بيشترين‌ تعداد مهاجر را در جهان‌ نسبت‌ به‌ديگر كشورهاي‌ مهاجر‌پذير به‌خود جذب‌ كرده‌ است.تعداد مهاجريني‌ كه‌ در سال‌ 2007 از طريق‌ انواع‌ مهاجرت‌ به‌كانادا مي روند‌ بين‌ 230 تا 235 هزار نفر تعيين‌ گرديده‌ است. افرادي‌ كه‌ به‌كانادا مهاجرت‌ مي‌كنند دلايل‌ گوناگوني‌ را براي‌ اين‌ اقدام‌ خود ذكر مي‌كنند كه‌ عمدة‌ اين‌ دلايل، يافتن‌ شرايط‌ كاري‌ بهتر و در نتيجه‌ كسب‌ درآمد بالاتر و به‌دنبال‌ آن‌ بدست‌ آوردن‌ زندگي‌ بهتر در كشوري‌ آرام‌ و دوستدار صلح‌ است‌ كه‌ از فرهنگي‌ چند مليتي‌ برخوردار مي‌باشد.‌ كانادا به واسطه ورود مهاجران بسيار، كشوري داراي فرهنگ هاي متنوع و گوناگون است ( تورنتو و ونكوور از چند نژادي ترين شهرهاي جهان هستند.) بيش از 40 درصد جمعيت انگليسي تبار و 30 درصد فرانسوي تبار هستند. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶.۶ ميليون کانادائی است. بيشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی ميکنند. اما در حدود ۱ ميليون نفر از آنها در استانهای ديگر کانادا بسر ميبرند.

تسهيلات پزشكي:  سیاست ها و برنامه های بهداشت ملی کانادا بر عهدۀ دولت های فدرال و استانی می باشند. دولت فدرال از طریق ادارۀ بهداشت و رفاه کانادا، برنامه هایی را به منظور تأمین نیازهای ساکنین این کشور اجرا می نماید.

کانادا دارای یکی از منظم ترین و کامل ترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در جهان است، لذا بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های خصوصی بسیاری تحت پوشش این برنامه قرار دارند. کلیۀ شهروندان کانادایی و مهاجرینی که مقیم کانادا هستند تحت پوشش برنامۀ ملی بیمۀ درمانی هستند و می توانند به صورت رایگان از خدمات این مراکز استفاده نمایند. 

هزينه/سطح زندگي:  مردم كانادا داراي يكي از بالاترين سطوح زندگي در جهان هستند و هزينه زندگي در اين كشور كم( كمتر از اكثر كشورهاي اروپاي غربي)، تورم پايين و ميزان حقوق زياد است.

  آموزش و پرورش: كانادا با ارائه  كمك هزينه هاي تحصيلي، بيشترين سرمايه گذاري را روي بخش آموزش دارد. كالج ها و دانشگاههاي كانادا از لحاظ كيفيت آموزش مشهور هستند.

 آينده بهتر در كانادا:  اقتصاد كانادا در حال پيشرفت است. اين كشور به عنوان يك كشور پيشرو، مدرن و صنعتي، پتانسيل و موقعيت هاي بسياري را براي ساكنين آن فراهم مي كند.كانادا با بالاترين استانداردهاي زندگي به عنوان يكي از ثروتمندترين كشورها روزانه در حال پيشرفت مي باشد.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  |