مهاجرت

اطلاع رسانی برای مهاجرت

پيشينه ايرانيان در استراليا

مهاجر پذيري  و پيشينه ايرانيان دراستراليا

 

استراليا در کنار آمريکا، بريتانيا، کانادا و نيوزيلند از جمله کشورهاي مهاجرپذير دنيا به شمار مي رود که با اتخاذ سياست مناسب فرهنگي، توانسته اقوام مختلف جهان را گرد هم آورد.بر این اساس هويت فرهنگي حق مساوي براي تمامي اقوام ساکن استراليا بشمار مي رود و بدليل برخورداري از اين حق، افراد مي توانند ميراث ملي -فرهنگي خود را در درون جامعه استراليا تبليغ کرده و آزادي مذهبي داشته باشند.

اتخاذ اين رويکرد سبب شد در اوايل دهه هفتاد ميلادي کارگران ماهر ايراني عازم استراليا شوند و در آنجا مشغول به کار شوند.

پيشينه ايرانيان در استراليا


از دير باز، ايرانيان نيز همچون اقوام ديگر جهان، پا به اين سرزمين پهناور گذاشتند.
حضور ايرانيان در استراليا سابقه اي طولاني دارد و به دهه 30 و 40 ميلادي باز مي گردد؛‌ زماني که تعداد اندکي از دانشجويان ايراني براي کسب تحصيل به استراليا آمدند.
ولي چنانچه بخواهيم تاريخي را براي مهاجرت ايرانيان به استراليا مشخص کنيم ابتداي دهه هفتاد را مي توان شروع مناسبي دانست.

آمار منتشر شده در سال 2005 از سوي اداره آمار استراليا نشان مي دهد از آن زمان تا سال 1986 فقط 7496 ايراني در استراليا زندگي مي کردند که اين ميزان پنج صدم در صد از جمعيت 15602156 نفري آن زمان استراليا را تشکيل مي داد.

به مرور زمان، بدلايل مختلفي همچون وضعيت نابسامان اقتصادي در ايران، مشکلات سياسي در منطقه خاورميانه، رفاه بيشتر و ‌ادامه تحصيل، به ميزان ورود ايرانيان افزوده شد تا جايي که در سال 1991 اين تعداد به 12914 نفر افزايش يافت که 8 صدم درصد از کل جمعيت آن زمان را شامل مي شد.

بر اساس آخرين آمار،‌ تا 30 ژوئن 2005 تعداد 24558نفر ايراني در استراليا زندگي مي کنند که عمده آنان در ايالت نيو ساوث ويلز به تعداد 11536 نفر سکني گزيده اند.


وضعيت اجتماعي و اقتصادي ايرانيان

ايرانيان ساکن استراليا، شامل اقوام مختلف ايراني هستند و در درون خود، جامعه اي چند فرهنگي را تشکيل مي دهند. از لحاظ ديني، داراي مذاهب مختلف هستند که با پيشينه قومي آنان در هم آميختگي دارد.

بر اساس نظرسنجي ها،‌ اگرچه ايرانيان در بدو ورود به استراليا با مشکلات بسياري دست به گريبانند، و عمدتا ندانستن زبان انگليسي معضل بزرگ آنان است، ‌اما با گذشت زمان تلاش مي کنند خود را با جامعه چند فرهنگي استراليا انطباق دهند. معمولا کوشش در جهت انطباق با جامعه پس از کسب اقامت دائم و يافتن شغل صورت مي گيرد.

طرح تهيه گزارش هاي مختلف از ابعاد زندگي ايرانيان در استراليا بنا به اين واقعيت شكل گرفت كه پوشش خبري و اطلاع رساني نسبتاً كمي از زندگي ايرانيان در اين كشور پهناور در رسانه ها وجود داشت كه شايد مهمترين دلايل آنرا مي توان دراختلاف زياد ساعت و همچنين دو رافتادگي استراليا با ديگر نقاط جهان برشمرد.

حضور ايرانيان در استراليا سابقه اي بس طولاني دارد و شناخت نيازها ، مسائل و ويژگي هاي ايرانيان و فارسي زبانان مقيم استراليا هدف اوليه براي تهيه اين گزارش ها بودهاست.

از ديدگاه اجتماعي، ايرانيان ساكن استراليا را مي توان از جمله جوامع موفق و رضايت مند در استراليا بشمار آورد كه همواره سعي در ارتقاء جايگاه خود داشته و در تلاش بوده تا هويت ايراني خود را حفظ نمايد و آن را با جامعه چند فرهنگي استراليا انطباق دهد.

تاریخ یه نگارش   ۱۹/۹/۱۳۸۶

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

پرسشها و پاسخهای متداول برای مهاجران

پروسه مهاجرت به كانادا و استراليا چقدر طول مي كشد؟

پروسه مهاجرت به كانادا 4 تا 5 (در مواردي نيز 7) سال و مهاجرت به استراليا 5/1 تا 2 سال طول مي كشد.

از نظر شرايط آب و هوايي بين استراليا و كانادا كدام كشور براي مهاجران ايراني مناسب تر است؟

از نظر آب و هوايي، استراليا كه اصولا كشور خوش آب و هوايي مي باشد، براي همه مهاجران مناسب تر است. هوا در اين كشور به علت مجاورت دريا، هميشه ملايم و مرطوب، و همچنين بسيار پاكيزه و مطبوع است

پس از مهاجرت، چقدر طول مي كشد تا فرد مهاجر بتواند كار پيدا كند؟ 

واقعيت اين است كه پيدا كردن كار در يك كشور خارجي علاوه بر مهارت فرد در زبان انگليسي و توانايي هاي شغلي او، به شناخت فرد از خودش و شرايط اقتصادي و اجتماعي كشور مقصد بستگي دارد. بايد در نظر داشت كه كاريابي به تنهايي يك علم است كه بايد علاوه بر تسلط بر آن با روش هاي كاريابي در يك كشور جديد نيز آشنا شد.

امكان تحصيل در دانشگاهها و مدارس براي فرزندان مهاجران چگونه است ؟

فرزندان مهاجرين مي توانند مانند ديگر شهروندان اين كشور ها از كليه امكانات تحصيلي و دانشگاهي استفاده نمايند.
 
هزينه زندگي متوسط ماهانه يك خانواده 2 نفره در استراليا/كانادا چقدر ميباشد ؟

هزینه زندگی متوسط ماهیانه در استرالیا 2200 دلار و در کانادا ( تورنتو ) بین 1500 تا 2000 دلار می باشد .

حداقل حقوق ماهانه در استراليا/كانادا چقدر است ؟

حداقل حقوق ماهانه يك كارگر ساده  معادل 1200دلار در کانادا و 2100 دلار در استرالیا مي باشد.


مراحل مهاجرت چگونه است ( به عنوان مثال شامل مراحل بازشدن فايل نامبر ، مصاحبه، مديكال ... )
مراحل مهاجرت شامل :

 •  كانادا
  •  ارائه كليه مدارك و فرمهاي مورد نظر به سفارت
  • باز شدن File No
  • مصاحبه سفارت و یا معافیت از مصاحبه و WAIVE شدن
  • مدیکال
  •  در صورت قبولي در مصاحبه،  Landing و رفن به كانادا
 • استراليا
  • ارائه كليه مدارك و فرمهاي مورد نظر به اداره ارزيابي يا assessment authorities ، و در صورت قبولي  گرفتن كد شغلي يا ASCO number
  • ارائه كليه مدارك و فرمهاي مورد نظر براي اداره مهاجرت
  • مدیکال
  • Landing و رفتن به استراليا

چه كارهايي را وكيل انجام مي دهد؟ ( سرويسهايي كه وكيل و يا شركت مورد قرارداد انجام مي دهد) چيست؟

مشاوره،  بررسي كامل و همه جانبه شرايط خاص هر متقاضي و پيشنهاد بهترين روش براي اقدام، آموزش نحوه ارائه مدارك و نوشتن رزومه و سوابق شغلي، بررسي دقيق فرم ها و مدارك و برطرف كردن هرگونه نقص در آنها با توجه به تجربه چندساله شركت، پيگيري پرونده متقاضي و ارتباط با اداره مهاجرت در این خصوص از لحظه شروع تا اتمام كار ، تماس با سفارت و اطلاع از روند پروسه مهاجرت ، مطلع نمودن متقاضي از آخرين اخبار ، قوانين و اطلاعات مربوط به مهاجرت، برگزاري كلاس هاي مصاحبه جهت متقاضيان مهاجرت به كانادا.

آيا وجود وكيل مدت انجام كار را كم مي كند ؟

 وكيل مهاجرتي مي تواند پرونده مهاجرت متقاضي را به صورت علمي و حرفه اي پيگيري نموده و زمانهایی را که برای تکمیل ، رفع نقص و استعلام اتلاف می شود را حذف نماید. در حقيقت كار يك وكيل كم كردن زمان مهاجرت نيست، بلكه انجام كار به بهتربن نحو در كوتاهترين زمان ممكن و جلوگيري از اتلاف وقت مي باشد.

مزيت هاي مهاجرت چيست ؟

 استراليا و كانادا، از طرف سازمان ملل جزو بهترين كشورها براي زندگي شناخته شده اند. معيار اين انتخاب محيط پاكيزه و كم استرس، در آمد مناسب، امور زيربنايي در شهرسازي، آموزش مناسب، حقوق اجتماعي،  كار و در امد مناسب و امنيت بوده است. بديهي است كه زندگي در چنين كشورهايي، يك مزيت بزرگ محسوب مي شود.


آيا رشته هاي خاصي در آنجا اولويت دارد؟

 در سیستم فدرال دولت کانادا رشته خاصی دارای اولویت نمی باشد ولی در سیستم کبک رشته هایی هستند که به ترتیب اولویت قرار می گیرند . برای مهاجرت استرالیا نیز رشته های مهندسي عمران ، مكانيك ، شهرسازي ، معماري ، پزشكي ، دندانپزشكي ، پرستاري ، مامايي ، كودكياري و رشته هاي فني و حرفه اي از اولویت بالاتری برخوردار هستند

مدت زمان پس از مهاجرت كه فرد سيتي زن مي شود چقدر است؟ ﺁ يا حضور فرد در آن كشور الزامي است و يا فرد مي تواند در رفت و آمد باشد ؟
مدت زماني كه پس از مهاجرت طول مي كشد تا فرد بتواند درخواست سيتي زن CITIZEN بدهد، در استراليا 4 سال و در كانادا 3 سال است و در صورت عدم حضور دائمي متقاضي در كشور مقصد ، به ازاي هر چند ماه غيبت اين مدت بايستي طي شود تا پس از آن فرد سيتي زن شود .


آيا با خريد خانه يا مستقلات مي توان اقامت يا مهاجرت گرفت ؟  خیر 

 

 فايل متقاضي مهاجرت به كانادا در كجا باز مي شود؟

فايل در  دمشق باز مي شود .

شرايط مالي فرد براي مهاجرت چگونه بايد باشد ؟

  حداقل سرمايه يك خانواده 2نفره بايستي در حدود 13 ميليون تومان باشد.

آيا نياز به باز كردن حسابي در كشور مقصد در پروسه مهاجرت وجود دارد ؟

بله، ولی افتتاح حساب بایستی در مراحل پايانی پروسه مهاجرت صورت پذيرد و قبل از ان نيازی به افتتاح حساب نمی باشد.

آيا در استراليا و كانادا از نظر مذهبي محدوديتي براي مهاجران وجود دارد؟

خير. در استراليا و كانادا دين از حكومت جدا بوده و تحت قوانين واصول اين كشورها، دين و مذهب آزاد بوده و و هر كس مي‌تواند آيينهاي ويژه ديني خود را آزادانه پيگيري كند بدون اينكه ترسی از تعقيب قانونی وجود داشته باشد. همه شهرها نيز محلهايی برای عبادت وانجام مراسم مذاهب مختلف دارند.

 

تاریخ یه نگارش   ۱۹/۹/۱۳۸۶

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

آمار قبولی افراد در مهاجرت به کانادا

آمار قبولی افراد در مهاجرت به کانادا

بر اساس آمار رسمی اداره مهاجرت کانادا که در نشریه Lexbase ماه نوامبر 2007 منتشر شده است، در سال 2006 تنها 55 درصد از افرادی که ار کشورهای مختلف جهان از طریق Skilled Worker برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده اند، مورد قبول قرار گرفتند. این تعداد برای پرونده هایی که از طریق Business اقدام کرده بودند فقط 48 درصد بوده است!

نسبت قبولی افراد نسبت به دو سال قبل به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در سال 2004 نسبت قبولی پرونده های مهاجرتی از روش Skilled Worker و Business به ترتیب 79 درصد و 55 در صد بوده است که این افزایش نسبت مردودی ها حاکی از حساسیت و سختگیری بیش از پیش  اداره مهاجرت در تایید متقاضیان مهاجرت میباشد.

طبق همین آمار در سال 2006 تعداد پرونده های Skilled Worker که در دفتر دمشق که مسئول پرونده های ایرانیان میباشد، مورد تایید قرار گرفته اند 58 در صد بوده است. از پرونده های Business که در سال 2006 در همین اداره مورد بررسی قرار گرفتند، تنها 48 درصد تایید شدند و بقیه مردود  اعلام گردیدند.

آمار نه چندان امیدوار کننده فوق نشاندهنده این مطلب است که تعداد بسیار بالایی از افرادی که برای مهاجرت به کانادا اقدام می کنند، به علت نا آشنایی با قوانین و عدم ارائه یک پرونده صحیح و یا اشتباهات مختلف مورد قبول قرار نمی گیرند. دقت کنید که در طی دو سال این نسبت قبولی به شدت سیر نزولی داشته است.

تاریخ یه روز رسانی ۱۷/۹/۱۳۸۶

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

اولین مراجعه به وکیل مهاجرت

پس از پرس و جویی مختصر آدرس وکیلی را پیدا کردم. منشی وی از من خواست فرمی را پر کنم که در آن از من خواسته شده بود که مشخصات شخصی ، تحصیلات و ... را وارد کنم.
پس از یک بررسی به من گفت که شما واجد شرایط هستید و از طریق فدرال و از کلاس اسکیلد ورکر میتوانید شانس خود را برای مهاجرت به کانادا امتحان کنید.طول پروسه مهاجرت از طریق فدرال 3 تا 5 سال و 4 میلیون هم هزینه وکالت شما میشود.
به هر صورت این چیزی نبود که من دنبال میکردم.طی مطالعاتی که انجام دادم در سایت دولتی کانادا به این جمله برخوردم " از نظر دولت کانادا هیچ تفاوتی میان کسی که از طریق وکیل اقدام میکند و کسی که شخصا اقدام میکند قایل نمی شویم" همچنین اینگونه وکلا هیچ تاثیری نمی توانند در مدت پروسه مهاجرت بگذارند.
پس بر آن شدم تا راههای دیگر را دنبال کنم ...
شما کدام راه را برگزیده اید؟
+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

نکاتی در مورد زبان انگلیسی

برای آموزش زبان با مرکزی  آشنا شدم که شیوه ای خاص برای آموزش زبان دارند.که برای این شیوه از یکی از دانشگاههای کشور  دکترای افتخاری اخذ نموده اند.

در این شیوه نکات گرامری طی چند جلسه آموزش داده میشوند و پس از آن کتابهای New American Streamline

Phamplet,504,International Express Wayو برای مهارت لیسنینگ از گزارشات  VOA  و کتاب

 Person to Personاسفاده میشود.همچنین چندین پرزنتیشن هم تا به حال ارایه داده ایم.

تا به حال که خوب بوده.شما از کدام متد آموزشی استفاده می کنید؟

کتاب ۵۰۴ برای روی موبایل با حجم ۲۶ کیلوبایت

در لینک دوستان آدرس اینترنتی چندین سایت جهت فراگیری زبان یادداشت شده که سر زدن به آنها خالی از لطف نیست. 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

گام به گام تا کانادا

اگر خواستید به عنوان نیروی کار ماهر به کشور کانادا مهاجرت کنید مسیر زیر را باید بپیمایید ( این مقاله را از سایت شبکه ایرانیان تورنتو برای خوانندگان عزیز برگزیده ام) توصیه می کنم که به این سایت باارزش حتما سری بزنید.

بیشترین حجم مهاجران را کارگران ماهر یا ( Skilled Worker  ) تشکیل می دهند. پذیرش افراد متقاضی بر مبنای امتیاز بندی ویژه انجام می شود .
براساس مقررات متقاضي مهاجرت در اين گروه بايد حداقل 67 امتياز از حداكثر 100 امتياز كسب كند تا به عنوان مهاجر پذيرفته شود. طبق مقررات 6 عامل در كسب امتياز متقاضي موثرند. اين 6 عامل عبارتند از: مقطع تحصيلي ، آشنايي به زبان انگليسي و زبان فرانسه ، تجربه كاري،سن،نامه  پيشنهاد به كار، ، تناسب و سازگاري شخص با جامعه كانادا .

1ـ مقطع تحصيلي :حداقل صفر تا حداكثر 25 امتياز

25 امتياز براي مقاطع تحصيلي فوق ليسانس و دكترا
20 امتياز براي مقطع ليسانس یا 3 سال كارآموزي فني و حرفه اي
15 امتياز براي فوق ديپلم
10 امتياز براي تحصيل بعد از ديپلم به مدت يك سال با مدرك
5 امتياز براي ديپلم دبيرستان

2ـ زبان Language   : حداقل 0 تا حداكثر 24:
تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسه 16 امتیاز و زبان دوم 8 امتیاز دیگر
(معمولا برای توانایی خوب به زبان انگلیسی 8 امتیاز در نظر گرفته می شود)

3ـ تجربه كاري Experience : حداقل 15 حداكثر 21 امتياز:
15 امتياز براي یک سال تجربه کاری ، 17 امتیاز برای دو سال ، 19 امتیاز برای سه سال و 21 امتیاز برای چهار سال

4ـ سن Age :حداقل صفر تا حداكثر 10 امتياز:
بین 21 تا 49 سال 10 امتياز
کسر 2 امتیاز برای هر سال كمتر از 21 و یا بيشتر از 49

5ـ نامه پیشنهاد کاری Arranged Employment   : حداقل 0 حداكثر 10 امتياز
دریافت پیشنهاد کار معتبر
Job Offer حداقل به مدت یک سال در کانادا با تایید اداره Human Resources and Social Development Canada(HRSDC) .

6ـ قابليت تطبيق و سازگاري Adaptability : حداقل صفر، حداكثر 10 امتياز:
3 تا 5 امتیاز برای تحصیلات همسر
5 امتیاز برای یک سال تجربه کار در کانادا
5 امتیاز برای حداقل دو سال تحصیل عالی در کانادا
5 امتیاز برای داشتن پیشنهاد کار بدون نیاز به تایید اداره
HRSDC
5 امتیاز برای اقامت یکی از اقوام نزدیک متقاضی در کانادا
( معمولا بابت دیپلم همسر 5 امتیاز تعلق می گیرد).

فرزند تحت سرپرستي در تقاضانامه متقاضي، فرزند زير 19 سال محسوب مي شود. اگر فرد از اين سن هم بيشتر داشته باشد ولي به تحصيلات پس از ديپلم در يك دانشگاه يا موسسه آموزشي معتبر مشغول باشد همچنان فرزند وابسته به  خانواده محسوب مي شود و مي تواند به كانادا مهاجرت کند.

برای اطلاع از جزئیات امتیاز بندی فوق می توانید به وب سایت سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا مراجعه نمایید.
همچنین می توانید با مراجعه به سایت مشاوره مهاجرت به کانادا و پر کردن فرم های مربوطه ، به صورت آنلاین مجموع امتیازات خود را بدست آورید

بر مبنای مقررات جدید مصوب اول سپتامبر 2006 کلیه متقاضیان که از قابلیت خود نسبت به کسب امتیاز لازم مطمئن شدند به ارسال فرم درخواست از طریق سفارت کانادا اکتفا می کنند و به محض رسیدن نوبت بررسی تقاضای وی ، مدارک مورد نظر ( از جمله مدرک زبان) از او درخواست خواهد شد.
به همین منظور 3 مرحله در نظر گرفته شده است:
1- تکمیل فرم های مربوطه
2- واریز هزینه بررسی پرونده

3- ارسال فرم ها

وب سایت سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا اطلاعات لازم و مراحل کار را در جزوه 12 صفحه ای به صورت
pdf  منتشر کرده که توصیه می شود متقاضیان حتما آن را مطالعه نمایند.
شما می توانید فرم IMM0008E برای تقاضای مهاجرت و فرم IMM5476E (در صورتیکه از یک نماینده یا شخص دیگر برای انجام پروسه مهاجرت استفاده می کنید.)را از همین جا دانلود نموده و پرینت بگیرید . توجه داشته باشید درصورتیکی که مایل به تایپ اطلاعات خود در فرم های فوق باشید باید بلافاصله پرینت بگیرید چون نوشته های شما در آن
save  نمی شود.
لیست طبقه بندی ملی مشاغل کانادا - NOC کد مربوط به هر رشته در کنار آن نوشته شده است.

در مرحله بعدی باید نسبت به واریز هزینه تشکیل پرونده  File به سفارت کانادا اقدام نمایید.البته تنها برخی از سفارتخانه های کانادا امور مربوط به مهاجرت را انجام می دهند . مثلا سفارت کانادا در تهران تنها به صدور ویزای مسافرتی و دانشجویی اقدام می کند و شما باید از طریق سفارت آن کشور در دمشق – سوریه ، اقدام نمایید . ضمن اینکه وکلای مهاجرت به تشخیص خود از کشورهای دیگر نیز اقدام می کنند( لیست کشورها و مسئولیت های سفارت کانادا در آن کشور)
هزینه تشکیل فایل و انجام پروسه برای هر نفر 550 دلار کانادا باضافه 550 دلار برای همسر ، 550 دلار برای هر یک از فرزندان بالای 22 سال و 150 دلار برای فرزندان زیر 22 سال است که باید به سفارت مورد نظر ارسال گردد.به همین منظور می توانید هزینه های فوق را به دلار کانادا یا آمریکا ، در روزهای پنجشنبه 8 تا 10 صبح به سفارت کانادا در تهران واریز نمایید و کپی فیش مربوطه را به همراه فرم تکمیل شده در پاکت بزرگ
A4 به نشانی:
The Canadian Embassy
Lot 12, Autostrade Mezzah
P.O.Box:3394
Damascus, Syria
ارسال دارید.
چند نکته:
به همه سوالات فرم پاسخ دهید
مقابل سوالاتی که پاسختان منفی است بنویسید
N/A یعنی Not Applicable
حتما فرم را امضا کنید
هیچ مدرک یا کاغذ دیگری بجز فرم و فیش واریز وجه در پاکت قرار ندهید که به شما برگردانده می شود

پس از ارسال مدارک اگر شرایط مورد نظر را کسب کرده باشید یک نامه از سفارت برای شما خواهد آمد که در آن شماره فایل و بقیه مراحل آینده ذکر شده است و احتمالا برخی مدارک اولیه نیز درخواست می شود. از این لحظه به سلامتی می توانید انتظار 4 تا 5 ساله خود را آغاز کنید!! و به تقویت زبان خویش و آشنایی با کانادا ، جهت شرکت در مصاحبه اقدام کنید.
اگر طی این مدت آدرس شما تغییر کند باید بلافاصله به سفارت اطلاع دهید ولی برای سایر تغییرات مثل تحصیل ، امور خانوادگی و غیره به هنگام مراحل پایانی از شما سوال خواهد شد و نیازی به اطلاع سفارت نیست.
همچنین پس از دریافت شماره پرونده
File Number می توانید از طریق آنلاین مراحل کار خود را دنبال کنید.
جدول مدت زمان لازم برای بررسی پرونده های مهاجرتی به تفکیک سفارت ها

مراحل بعدی:

ارسال مدارک
حدود 4 ماه مانده به زمان مصاحبه ، مدارک زیر طی نامه ای از شما درخواست خواهد شد: ( همه مدارک می بایست توسط مترجم رسمی دادگستری ترجمه شود)
1- شناسنامه اعضای خانواده
2- سند ازدواج

3- گواهی اشتغال از همه مراکزی که در فرم
IMM0008E ذکر کردید.
4- گواهی عدم سوء پیشینه

5- کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت

6- عکس

7- کپی صفحات گذرنامه

8- آخرین مدرک تحصیلی و هرنوع مدارکی که ذکر کردید.

9- مدرک زبان انگلیسی ( General IELTS ) حداقل 5 از 9

مصاحبه
اگر پذیرفته شدید، تاریخی برای مصاحبه شما تعیین می شود . که باید حتما در تاریخ مقرر به همراه اعضای خانواده در سفارت حضور به هم رسانید. در صورت عدم امکان خروج فرزندان مشمول ، می توانید مصاحبه را به سفارت کانادا در تهران منتقل نمایید. ( البته احتمال حذف (
Wave ) مصاحبه نیز برای برخی افراد وجود دارد). ضمنا احتمال دارد برخی افراد برای دومین بار نیز برای مصاحبه دعوت شوند ..برای اطلاع از برخی جزئیات مصاحبه به بخش مربوطه مراجعه نمایید.

انجام معاینات پزشکی:
پس از قبولی در مصاحبه فرم های مخصوصی به تعداد اعضای خانواده به شما داده می شود که باید برای انجام معاینات پزشکی به یکی از پزشکان طرف اعتماد سفارت مراجعه نمایید. لیست پزشکان مذکور در شهر های تهران ، اصفهان ، مشهد و شیراز در این جدول آمده است.
نتایج معاینات شما مستقیما توسط پزشک به سفارت کانادا در فرانسه ( مرکز جمع آوری نتایج) ارسال می شود و اطلاعی در باره نتیجه به شما داده نمی شود.

افتتاح حساب بانکی در کانادا:
معمولا این کار توسط وکیل شما انجام می شود. ولی اگر مایل هستید شخصا و بدون انجام هزینه اضافی انجام دهید ، کافیست با مراجعه به سایت یکی از بانک های زیر
رويال بانک Royal Bank   
بانک مونتريال Bank of Montreal  
تی دی تراست TD Trust
اسکوشيا بانک Scotia Bank  

در بخش
Online Banking فرم های مربوطه تکمیل و با مراجعه به سفارت کانادا در تهران نسبت به تایید امضای خود اقدام نمایید و سپس فرم ها را به نشانی بانک بفرستید.

صدور ویزا:
پس از دریافت نامه از بانک توسط سفارت مبنی بر واریز پول مربوط به
Landing و رسیدن مدارک پزشکی ، سفارت اقدام به صدور ویزا می کند.
عنوان ویزا
Immigration است و به تا 6 ماه پس از صدور ویزا فرصت دارید خود را به خاک کانادا برسانید.

سایر هزینه ها
علاوه بر هزینه تشکیل پرونده ، به هنگام پایان مراحل بررسی پرونده ، مبالغ دیگری ( در حدود 490 دلار برای هر فرد بزرگسال) به عنوان هزینه صدور ویزا از شما اخذ خواهد شد که به موقع به شما اطلاع داده می شود.
موجودي مالي متقاضي براي شش ماه اول ورود بر طبق جدول خاصي است كه از طرف اداره مهاجرت بر اساس تعداد اعضاي خانواده و جمعيت شهر مقصد مهاجرت تعيين می شود.
براي مثال يك خانواده مهاجر سه نفره احتياج به نشان دادن موجودي مالي حدود 15،500 دلار کانادا براي ورود به شهر پرجمعیتی نظیر تورنتو دارند
. این مبلغ باید پس از قبولی در مصاحبه در حساب پس اندازی که قبلا گشوده اید واریز گردد.

لیست هزینه های تقریبی مورد نیاز از ابتدا تا انتها برای یک نفر: ( به اصطلاحات انگلیسی توجه نمایید )
1- تشکیل پرونده   550 دلار کانادا      
(Processing Fee)
2- صدور ویزا   490 دلار
      (right of permanent residence fee)
3- سفر خارجی برای انجام مصاحبه در صورتیکه مصاحبه در ایران نباشد.

4- معاینات پزشکی حدود 100 هزار تومان          
Medical Examinations
5- افتتاح حساب بانکی در کانادا  400 دلار ( اگر شخصا اقدام نمایید رایگان! )

6- موجودی مالی برای ورود به کانادا 10،163 دلار( دو نفر 12،659 دلار)
   (Proof of Founds)
7- خرید بلیط هواپیما 1،300،000 تومان یا بیشتر

به همه مبالغ فوق هزینه حق وکالت مشاور حقوقی را نیز که بین 3 تا 5 هزار دلار آمریکا متغیر است نیز اضافه نمایید

این را هم از مهاجر داشته باشید که نیازی به پرداخت هزینه اضافی وکالت ندارید سایت دولتی کانادا را بخوانید و مو به مو عمل کنید

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

استراتژی شما برای امتحان آیلتز چیست؟

برای مهاجرت شرط لازم پاس کردن امتحان آیلتز هست
اما این روز ها با بالا گرفتن نزاع بین دولتهای ایران و بریتانیا در امتحان آیلتز در ایران تقریبا تخته شده و این امتحان فقط در وزارت علوم برگزار میشود که اون هم مخصوص نور چشمی هاست ( من در تاریخ مقرر با وجود داشتن اینترنت پرسرعت به هیچ عنوان نتوانستم ثبت نام کنم)
حال میماند کشورهای همجوار ایران که شما تا بخواهین به خودتان بیایید 500 هزار تومان پیاده شده اید
اگر کسی تجربه ای دارد برای استفاده دیگران در سایت قرار دهد.
در ضمن من مرجع کاملی از کتابهای آیلتز را دارم و میتوانم آنرا در اختیار دوستان قرار دهم
+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

کانادا یا استرالیا

واقعا نمی دانم که این مقایسه درستی است که میخواهم انجام دهم یا خیر ( البته این را از کسی که هیچکدام از این دو کشور را ندیده داشته باشید)
کانادا محاسنی دارد و در مقابل معایبی هم دارد
از جمله محاسن آن این دو مورد به ذهن من خطور کرده:
به آمریکا نزدیک است و در قلب دنیاست
جامعه ایرانیان در آنجا منسجم هستند
و از معایب آن برای یک مهاجر ایرانی به طول پروسه مهاجرت آن (68 ماه از طریق فدرال) و سرمای شدید (بین -35 تا +35)میتواان اشاره نمود.
و اما استرالیا
هوایش که خوب است
نظام دولتی آنجا منسجم
نرخ بیکاری کم
طول پروسه مهاجرت به نسبت کانادا کمتر
و در مقابل
دور از همه جاست
و در مورد جامعه ایرانی هم من اطلاعاتی ندارم

جدول زیر یک گزارش مختصر و مفید را در اختیار شما قرار میدهد:

 

پايتخت : كانبرا ، نوع حكومت : پادشاهي مشروطه
مساحت: 7،693،030 كيلومتر مربع ، جمعيت: 21 ميليون نفر
واحد پول: دلار استراليا  ، زبان رسمي : انگليسي

زمان مهاجرت(سال) :

 1/5

رتبه توسعه انساني: 3
رتبه كيفيت زندگي:  2
نرخ بيكاري :   4.9%
رتبه قدرت اقتصادي : 15  
درآمد سرانه  : (دلار) 36,500  
تعداد مهاجرين: 120,000  
وضعيت آب و هوا: متعادل
جمعيت (ميليون نفر) 21

پايتخت : اتاوا ، نوع حكومت : سلطنتي  ، دولت فدرال
مساحت: 9،9000،000 كيلومتر مربع ، جمعيت: 33 ميليون نفر
واحد پول: دلار كانادا


زمان مهاجرت(سال) : 6  
رتبه توسعه انساني:  6  
رتبه كيفيت زندگي: 22  
نرخ بيكاري : 6.2%  
رتبه قدرت اقتصادي :  8
درآمد سرانه  : (دلار)  39,000
تعداد مهاجرين:  240,000
وضعيت آب و هوا: قطبي  
جمعيت (ميليون نفر) 33

از استرالیا بیشتر بدانیم:

استراليا ششمين كشور بزرگ جهان است. اين سرزمين بزرگتر از اروپاست، اما تراكم جمعيتش كمترين درصد را در جهان دارد ؛ يعنی اين طور برآورد شده كه در استراليا در هر يك كيلومترمربع دو انسان زندگی می‌كنند. استراليا موقعيت جغرافيايی عجيبی دارد. در اين كشور تضادهای زيادی ديده می‌شود. اين كشور از لحاظ  عجيب و غريب بودن آب و هوا، وجود حيوانات ديدني، گونه های مختلف و محيط زيست مقام چهاردهم را در كشورهای مختلف داراست.

سفر به استراليا را مي توان سفر به دنياي شگفتي ها دانست. سفر به جوان ترين قاره كره خاكي، جايي كه ديرتر از هر نقطه ديگري در زمين مسكوني شد. با گذر سال ها اين كشور سرسبز و زيبا به نقطه اي جذاب براي مهاجران و توريست ها بدل شد. جمعيت كم، وسعت فراوان و فرصت هاي شغلي بي شمار اين كشور را به سرزمين فرصت هاي طلايي و يكي از مهم ترين مقصدهاي مهاجران تبديل كرده است.

 

آب و هوای استراليا متفاوت است. قسمت مركزی آن كه آب و هواي خشك و سوزان دارد خالي از سكنه است. اما آب و هواي بخش جنوب شرقي و شرق استراليا  پاكيزه ، مرطوب و معتدل بوده و اكثر جمعيت استراليا در اين قسمت ساكن هستند. استراليايی ها بيش از۳۰۰۰ساعت در سال آفتاب می‌بينند كه به همين دليل نيز به آن سرزمين خورشيد مي گويند، اما بايد در نظر داشت كه دماي هوا در تابستان از 37 درجه فراتر نمي رود و در زمستان نيز به ندرت به صفر مي رسد. محصولات استراليا نيشكر، پنبه، غلات، گوشت گاو، پشم گوسفند و گوشت شترمرغ است.

 سياست استراليا در جذب مهاجران به دليل كمبود جمعيت جوان، نيروي كار و خالي ماندن مشاغل در اين كشور اتخاذ شده است. به همين خاطر اين كشور با توجه به گستردگي زياد و موقعيت هاي فراوان هر ساله پذيراي تعداد زيادي نيروي كار متخصص مي باشد. استراليا نمونه بارزي از يك جامعة چند مليّتي است و از انجا كه حدودا 120 مليت مختلف در آن زندگي مي‌كنند از تنوع فرهنگي قابل ملاحظه‌اي در دنيا برخوردارمي‌باشد.

استراليا بيش از ۷۰۰۰ كيلومتر ساحل دارد كه تركيب محيط زيبا، آب و هواي معتدل و شهرهاي ساحلي، با عث شده كه مردم استراليا مردمي آرام، خونگرم و خوشگذران باشند. آنها اكثرا تعطيلات آخر هفته خود را در پيك نيك و سفر مي گذرانند و از آنجا كه مهاجران درصد بالايي از جمعيت را در اين كشور تشكيل مي دهند، مردم به راحتي با آنها ارتباط برقرار مي كنند.

 

در حال حاضر استراليا سومين كشورِ انگليسي زبان دنيا مي‌باشد كه جمعيّت وسيعي از دانشجويان بين‌المللي را پذيرا شده است . استراليا علاوه بر ارائه مدارك معتبر به دانشجويان فارغ‌التحصيل، امكانات بسيار شايسته‌اي را براي تحصيل و كار آنان فراهم آورده است. فرزندان مهاجران نيز بلافاصله پس از ورود به كشور جذب سيستم آموزش و پرورش پيشرفته استراليا شده و همانند ديگر دانش آموزان از مزاياي آن بهره مند مي گردند.

بر اساس آخرين بررسي ها، استراليا در سطح جهان مقام دوم را از نظر استاندارد زندگي داراست. استراليا جزء بهترين کشورها برای زندگی است. در اين بين، کشورهای فرانسه (اول)، استراليا (دوم)، هلند (سوم) و نيوزلند (چهارم) مي باشند. آمريکا مقام پنجم را دارا است و کشورهای آفريقايي به دليل داشتن آمار بالای ايدز در اين فهرست نمي باشند. از جمله عوامل مقايسه در انتخاب کشورها مي توان به سطح در آمد مردم و هزينه هاي پائين، امكانات تفريحي، اقتصاد، آزادي، سطح آموزش و بهداشت، آب و هوا ، امنيت، محيط پاكيزه و كم استرس نام برد.

شهر ملبورن استرالیا در سال های 2002 ـ 2003 ـ 2004 در بين 130 شهر به عنوان بهترین شهر دنیا , و در سال 2007 به عنوان دومين شهر خوب دنيا براي زندگي انتخاب شده است و شهرهای دیگر آن هم از جمله آدلايد، پرث و سيدني جزو 10 شهر برتر دنیا هستند.

 با در نظر گرفتن اين مشخصه ها مي توان فهميد كه زندگي، كار و تحصيل در استراليا فرصتي است كه نبايد آن را از دست داد.

 

 كانادا، سرزمين مليت ها

 

 کانادا با  9،970،610 کيلومتر مربع مساحت، در شمال آمريكا قرار دارد. اين كشور از سوی شرق در کنار اقیانوس اطلس، از سوی غرب در کنار اقیانوس آرام قرار داشته و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قطب شمال ميرسد. پایتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. فرماندار كل به صورت تشریفاتی رئیس كشور محسوب مي شود و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق انگلستان، زندگی می‌کند. کانادا بزرگ‌ترین عضو مجموعهٔ کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) مي باشد. جمعيت کانادا بر طبق آخرين گزارش اداره آمار کانادا، ۳3,390,141 نفر است. حدود ۸۰٪ مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی مي كنند.

 طبق‌ گفته‌ سازمان‌ ملل‌ كانادا يكي از بهترين‌ كشورهاي دنيا براي‌ زندگي‌ مي‌باشد، معيار اين‌ سازمان‌ براي‌ انتخاب‌ خود استاندارد بالاي‌ زندگي، سيستم‌ درماني‌ مناسب، امنيت‌ اجتماعي، سطح‌ تحصيلات‌ برتر و محيط‌ پاكيزه‌ و امن‌ مي‌باشد. در سال 2007 شهر ونكوور كانادا بين 130 شهر، بهترين شهر جهان شناخته شد و تورنتو نيز مقام پنجم را احراز كرد. همچنين كانادا داراي يكي از پايين ترين نرخ هاي بزه كاري در جهان بوده و بطور كلي كشور بسيار امني براي زندگي مي باشد. در اين كشور موقعيت هاي نامحدودي در زمينه منابع طبيعي، توليد، ساخت، صادرات و واردات، بازرگاني، تكنولوژي برتر و صنايع خدماتي موجودند. با ايجاد سالانه هزاران شغل و با نرخ بيكاري 2/6 % ، كانادا از سال 1976 كمترين نرخ بيكاري را به دست آورده است. قابل ذكر است كه كاناداييها داراي ميانگين درآمد 39000 دلار در سال هستند.

 كانادا با قرار گرفتن‌ جزو بهترين كشور هاي جهان‌ براي‌ سكونت‌ همواره‌ بيشترين‌ تعداد مهاجر را در جهان‌ نسبت‌ به‌ديگر كشورهاي‌ مهاجر‌پذير به‌خود جذب‌ كرده‌ است.تعداد مهاجريني‌ كه‌ در سال‌ 2007 از طريق‌ انواع‌ مهاجرت‌ به‌كانادا مي روند‌ بين‌ 230 تا 235 هزار نفر تعيين‌ گرديده‌ است. افرادي‌ كه‌ به‌كانادا مهاجرت‌ مي‌كنند دلايل‌ گوناگوني‌ را براي‌ اين‌ اقدام‌ خود ذكر مي‌كنند كه‌ عمدة‌ اين‌ دلايل، يافتن‌ شرايط‌ كاري‌ بهتر و در نتيجه‌ كسب‌ درآمد بالاتر و به‌دنبال‌ آن‌ بدست‌ آوردن‌ زندگي‌ بهتر در كشوري‌ آرام‌ و دوستدار صلح‌ است‌ كه‌ از فرهنگي‌ چند مليتي‌ برخوردار مي‌باشد.‌ كانادا به واسطه ورود مهاجران بسيار، كشوري داراي فرهنگ هاي متنوع و گوناگون است ( تورنتو و ونكوور از چند نژادي ترين شهرهاي جهان هستند.) بيش از 40 درصد جمعيت انگليسي تبار و 30 درصد فرانسوي تبار هستند. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶.۶ ميليون کانادائی است. بيشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی ميکنند. اما در حدود ۱ ميليون نفر از آنها در استانهای ديگر کانادا بسر ميبرند.

تسهيلات پزشكي:  سیاست ها و برنامه های بهداشت ملی کانادا بر عهدۀ دولت های فدرال و استانی می باشند. دولت فدرال از طریق ادارۀ بهداشت و رفاه کانادا، برنامه هایی را به منظور تأمین نیازهای ساکنین این کشور اجرا می نماید.

کانادا دارای یکی از منظم ترین و کامل ترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در جهان است، لذا بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های خصوصی بسیاری تحت پوشش این برنامه قرار دارند. کلیۀ شهروندان کانادایی و مهاجرینی که مقیم کانادا هستند تحت پوشش برنامۀ ملی بیمۀ درمانی هستند و می توانند به صورت رایگان از خدمات این مراکز استفاده نمایند. 

هزينه/سطح زندگي:  مردم كانادا داراي يكي از بالاترين سطوح زندگي در جهان هستند و هزينه زندگي در اين كشور كم( كمتر از اكثر كشورهاي اروپاي غربي)، تورم پايين و ميزان حقوق زياد است.

  آموزش و پرورش: كانادا با ارائه  كمك هزينه هاي تحصيلي، بيشترين سرمايه گذاري را روي بخش آموزش دارد. كالج ها و دانشگاههاي كانادا از لحاظ كيفيت آموزش مشهور هستند.

 آينده بهتر در كانادا:  اقتصاد كانادا در حال پيشرفت است. اين كشور به عنوان يك كشور پيشرو، مدرن و صنعتي، پتانسيل و موقعيت هاي بسياري را براي ساكنين آن فراهم مي كند.كانادا با بالاترين استانداردهاي زندگي به عنوان يكي از ثروتمندترين كشورها روزانه در حال پيشرفت مي باشد.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  | 

کلام اول


ورود شما را خیر مقدم میگویم

هدف از تشکیل چنین وبلاگی اطلاع رسانی در امر مهاجرت است.با توجه به آنکه در حال بررسی مهاجرت به دو کشور کانادا و استرالیا هستم ، مطالب این سایت به این دو کشور محدود میشود.
چند وبلاگ حاوی اطلاعاتی با ارزش در مورد دو کشور یاد شده در لینکهای سایت قرار گرفته که مراجعه به آنها خالی از لطف نیست.
در پایان هر گونه کمک دوستان را با کمال میل میپذیرم.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط مهاجر  |